مژده به گیمرها؛ عرضه حافظه ویدئویی GDDR6 با جدیت در دستور کار Micron است

نوشته شده توسط:دی جی مهرزاد استار میکس | ۴ دیدگاه

به رغم اینکه حافظه های با پهنای باند بالا موسوم به HBM در حال بکارگیری در کارت های گرافیک رده بالا هستند، اما هنوز هم تراشه های نوع GDDR پراستفاده ترین ها هستند. Micron قصد دارد تا پیش از پایان میلادی جاری نسل GDDR6 را به صنعت کارت های گرافیک عرضه کند. تراشه های GDDR6 در مقایسه با نسل فعلی GDDR5X راندمان بهتر و سرعت بیشتری دارند.

 

GDDR6 گونه پیشرفته ای از نسل فعلی GDDR5 اما با برخورداری از سرعت تبادل 16 گیگابیت بر ثانیه است اما دو برابر پهنای باند بیشتری ارائه می کند. طبق پیش بینی Micron، تا سال 2020 تراشه های GDDR5X و GDDR6 بیشترین سهم از صنعت حافظه ویدئویی را به دست می آورند و نسل GDDR5 کنار گذاشته می شود. نرخ تبادل داده در نسل GDDR6ا16 گیگابایت بر ثانیه، دقیقاً دوبرابر پهنای باند GDDR5 است. همانطور که می دانید به رغم عرض نسل GDDR5X، هنوز هم تراشه های  GDDR5 بیشترین سهم از بازار را در اختیار دارند، بنابراین گذار اصلی از نسل GDDR5 به GDDR6 اتفاق خواهد بود و قرار نیست GDDR5X مقصد میان راهی این صنعت باشد.

همچنین Micron فکر می کند کاربردهای دیگری غیر از کارت گرافیک گیمینگ برای تراشه های حافظه GDDR6 وجود دارد. این تراشه ها در مقایسه با نسل GDDR5 بسیار راندمان بهتری دارند. برخلاف گذشته که کامپیوترهای گیمینگ به طور میانگین هر 5 سال یبکار ارتقا می یافتند، حالا میانگین ارتقای آنها به سه سال کاهش یافته است. تخمین زده می شود تا پایان ده میلادی جاری بیش از 500 میلیون علاقمند به بازی های ورزشی در دنیا به گیمینگ بپردازند. در همین حال انتظار می رود مسابقات ورزشی آنلاین نیز تماشاچی پیدا کنند.

هم اکنون مشخص نیست چه موقع کارت های گرافیک مجهز به تراشه های حافظه GDDR6 عرضه می شوند اما می دانیم این تراشه ها تا پایان سال میلادی جاری برای استفاده در صنعت پردازنده های گرافیکی آماده می شوند. در اصل Micron عرضه تراشه های GDDR6 را برای سال 2018 برنامه ریزی کرده بود اما با این کمپانی امیدوار است در پاسخ با افزایش روز افزون تقاضا برای کامپیوترها و کنسول های بازی، بتواند این فناوری را تا پایان سال جاری عرضه کند.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!