خاطرات بد با کمک لیزر از ذهن پاک می شوند

نوشته شده توسط:دی جی مهرزاد استار میکس | ۶ دیدگاه

برای شما احتمالا اتفاق افتاده است که بعد از حس کردن بوی عطر یا شنیدن نام یک نفر یا یک آهنگ خاص، فلش بکی به گذشته زده باشید و به یاد خاطره ی بد و غم انگیزی افتاده باشید. خاطرات تلخ توانایی این را دارند که نه تنها در گذشته بلکه در زمان حال هم تأثیرات منفی در زندگی افراد بگذارند و باعث بروز احساساتی مانند خشم و عصبانیت شوند. اما خبر خوب آن است که دانشمندان دریافته اند که این خاطرات می تواند توسط لیزر از بین بروند.

محققان موفق به جداسازی خاطری در موش ها شده اند که با هم تداخل دارند و بر این باورند که میتوانند همین کار را در آینده بر روی انسان عملی کنند. دانشمندان در دانشگاه تومویا با دستکاری نورون های مغز موش ها روشی برای از بین بردن جرقه خاطرات بد کشف کردند. در این آزمایش دو خاطره جدید ترسناک در موش ها ایجاد کردند، آنها را با هم همپوشانی دادند و دوباره بدون آنکه خاطرات را پاک کنند از هم جدا کردند. این تحقیقات به ایجاد روش های جدید برای از بین بردن اضطراب بعد از حادثه منجر می شود.

در این آزمایش ابتدا ارتباط میان درد و طعم های مختلف به موش ها آموزش داده شد. بعد از آن هربار که موش ها مجبور به خوردن شیرین کننده می شدند به آنها محلول کلرید لیتیوم تزریق می شد، که این در آنها حس بیماری ایجاد میکرد. برای خاطره ترسناک دوم به موش ها آموزش دادند تا پس از شنیدن صدای خاص به آنها شوک الکتریکی داده می شود، پس بهتر است که در جای خود بمانند. سپس این دو خاطره با یکدیگر ترکیب شدند. یعنی هر زمان که شیرین کننده میخورند، آن صدای خاص منتشر می شد و موش ها در جای خود میخکوب می شدند. به این ترتیب هر زمان که موش ها از شیرین کننده می خوردند در جای خود بدون حرکت میماندند. در مرحله بعد با استفاده از روش لیزر اپتوژنیک بر روی مغز موش ها، آنها موفق شدند که این دو خاطره را جدا کنند. موش ها در هنگام خوردن شیرین کننده احساس ترس از بیماری را همچنان داشتند، اما دیگر در جای خود میخکوب نمیماندند. از طرف دیگر هم با شنیدن آن صدای خاصی ترسی از شوک الکتریکی داشتند. این آزمایش موفقیت آمیز بود و محققان امیدوارند که روش مشابه آن را برای انسان ها نیز عملی کنند، اما مسلم است که در این بین زمانی برای استراحت و آرامش موش ها نیست.

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است.

ارسال نظر برای این مطلب غیر فعال شده است!