دی جی به چه کسی گفته میشود؟

نوشته شده توسط:دی جی مهرزاد استار میکس | ۰ دیدگاه

دی جی به چه کسی گفته میشود ؟
به کسی گفته می‌شود که آهنگ‌های پیشتر ضبط شده روی دیسک را انتخاب کرده و با شکل متفاوتی برای مخاطبان مورد نظر خود پخش کند. دی‌جی‌ها برای پخش موسیقی از یک ست، شامل دو پخش‌کننده دیسک و یک میکسر حداقل دوکاناله استفاده می‌کنند. در گذشته این پخش کننده‌ها فقط ترن تیبل‌ها بودند و صفحه‌های آنالوگ موزیک را پخش می‌کردند اما امروزه سی‌دی‌جی‌ها نیز در کنار ترن تیبل‌های آنالوگ کار پخش سی دی‌ها را برای دی‌جی‌ها میسر ساخته‌اند. از دی‌جی‌ها معمولاً انتظار می‌رود تا در شناخت، برگزیدن و هم‌آمیزی جالب آهنگ‌ها خبرگی کافی را داشته باشد. مخاطبان دی‌جی معمولاً جمعیت رقصنده در دیسکوها هستند.

نام دی جی : نام دی‌جی کوتاه شده واژه انگلیسی دیسک‌جوکی است. دیسک در انگلیسی در آغاز به معنی صفحه گرامافون نیز بکار می‌رفت. کسانی که در رادیو به اعلام پخش صفحه‌های مختلف گرامافون می‌پرداختند را دیسک‌جوکی می‌گفتند زیرا جوکی از فعل to jockey انگلیسی به معنای آوازه‌خوانی نیز هست و بنابراین دیسک‌جوکی در آغاز به معنی «صفحه‌خوان» یا «صفحه‌گذار» بوده است.

دی جی از چه سبک هایی در کار خود استفاده میکند ؟

شاید برای بسیاری از افراد یا مخاطبان در حرفه دی‌جی‌گری سوال باشد . دی جی به پخش ساده یک رشته آهنگ‌های آماده اصطلاحاً برنامه‌گذاری (programming) می‌گویند. دی‌جی‌های کارآزموده، به تشکیل دادن یک فهرست آهنگ (playlist) به انتخاب خود می‌پردازند. از کارهای دیگر آنها ایجاد تغییرات (دستکاری) در آهنگ‌های اصلی، و انجام فنونی مانند آمیزش صدا (audio mixing)، صف‌بندی آهنگ‌ها (cueing)، روانی اتصال آهنگ‌ها یا آهنگ‌آمیزی (phrasing)، برشکاری (cutting)، خراشکاری (scratching)، هماهنگ کردن ضرب‌ها یا همان ضرب‌آمیزی (beatmatching) و ابتکار در ایجاد آهنگ‌های جدید است. دی‌جی خوب کسی است که سرعت ضرب آهنگ‌ها و نوع آهنگ‌های پشت سر هم را جوری تنظیم کند که رقصنده‌ها و شنونده‌ها قطع و وصل آنچنانی‌ای در روند آهنگ‌ها حس نکنند. دی‌جی باید با تنظیمات خود یک «گذار نرم» را بین آهنگ‌ها ایجاد کند تا به‌وسیله آن، حال و هوای سکوی رقص را بارها پشت سر هم در یک شب عوض کند بدون اینکه جریان رقص قطع بشود. یک دی جی صرفا یک خواننده نیست . اگر یک دی جی بخواهد خواننده باشد کاملا فلسفه ی جدا را داراست.

دستگاه دی جي :
تشكيل شده از دو ديسك كه آهنگ مورد نظر روي آنها ضبط شده است دو يا بيشتر turntable يا ديسك پلير يا deck + يك عدد dj mixer براي اكولايز و كراس فيد كردن آهنگها + يك هدفون قوي براي گوش كردن آهنگها در حال پخش + احيانا دو عدد cd player براي اينكه تهيه سي دي خيلي آسان تر از vinyl هست. -  یک سیستم صوتی که  مدیاهای ضبط شده ی ما را تقویت و پخش نماید (مثل  سیستم صداهای قابل حمل) یا یک سیستم پخش رادیویی. یک میکسر الکترونیک دی جی که (معمولا 2 تا 4 کانال)  این میکسر معمولا به یک crossfader تجهیز شده است تا به نرمی از یک آهنگ به آهنگ دیگری سویچ کنید.(بین دو پلیر) . میکروفن نیز  برای این است که دی جی آهنگ را معرفی کند و با حضار صحبت نماید.

نوع دی جی ها :

دی جی ها در سبكهاي dance , trance , techno , house , hiphop , dru and bass junggle و neo metal استفاده ميشه كه امروزه در ترنس و هاوس بيشترين كاربرد را دارد و هر روز در حال پيشرفت است خوب بودن يك دی جی به مهارت در ميكس و انتخاب آهنگهاي خوب و جديد بستگي دارد. (که در اینجا خود بنده در تمامی موارد گفته شده فعالیت دارم جهت ذخیره آهنگها از بلوک سمت چپ با لینک مستقیم دانلود کنید.) 

حالا ممكن است يك دي جی خود نيز آهنگساز هم باشد كه اين بحث جدا دارد اكثر دي جي هاي بزرگ مانند ATB, john digweed , tiesto , paul van dyk و........... خود نيز اكثرا آهنگسازي هم ميكنند مثلا ATB بعد از 7 سال تا حالا يك آلبوم ميكس داده بيرون پس همه كارا production خودش بوده و خوب راي ديجينگ به جاي انتخاب آهنگهاي اينو اون آهنگهاي خودش را play ميكرده. اين بود كه از دهه ی 90 paul van dyk و Tiesto به ديجينگ شروع كرده و هم آهنگسازي ميكنند و تا به امروز رقابت نزديك داشته اند. موزيك ترنس تا 20 سال آينده حرف اول و آخر خواهد بود.


برترین دی جی های در سال 2017 و میزان درآمد آنان : (M نشان دهنده میلیون میباشد)

۰۱. Calvin Harris $۴۸.۵m
۰۲. Tiesto $۳۹m
۰۳. The Chainsmokers $۳۸m
۰۴. Skrillex $۳۰m
۰۵. Steve Aoki $۲۹.۵m
۰۶. Diplo $۲۸.۵m
۰۷. David Guetta $۲۵m
۰۸. Marshmello $۲۱m
۰۹. Martin Garrix $۱۹.۵m
۱۰. Zedd $۱۹m

نویسنده : دی جی مهرزاد استار میکس 
وب سایت رسمی : WwW.DjRoom.Vcp.IR

 

    هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...