تبلیغات

شرایط رفع فیلتر یوتیوب اعلام شد

شرایط رفع فیلتر یوتیوب اعلام شد

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعلام شرایط رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ‌اسپات در دانشگاه‌ها با نظر دادستان کل کشور خبر داد.

محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرام خود، با اشاره به پیگیری‌ برای رفع فیلتر دو سرویس اینترنتی برای کاربران دانشگاهی نوشت:

امروز پس از پیگیری‌های انجام‌شده در خصوص رفع فیلتر یوتیوب و بلاگ‌اسپات در دانشگاه‌ها، با نظر مساعد دادستان محترم کل کشور، شرایط رفع فیلتر این سرویس‌ها در دانشگاه‌های کشور طی نامه‌ای به ما اعلام شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد تلاش می‌کنیم برای پیاده‌سازی شرایط اعلامی تسریع به عمل آید. جا دارد از حجت‌الاسلام منتظری بابت پاسخ مثبت به این درخواست تشکر کنم.

ماه گذشته بود که آذری جهرمی از رایزنی با دادستانی کل کشور برای رفع فیلتر دو سرویس بلاگ‌اسپات و یوتیوب در جهت درخواست‌های مجموعه دانشگاهی سخن گفته بود و زمان آن را به تصمیم کارگروه فیلترینگ موکول کرده بود.

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین درباره شرایط رفع فیلتر این سرویس‌ها اظهار کرده بود:

موضع دادستانی این است که اگر ما به عنوان مجری بتوانیم نظام کنترل خطوط قرمز را پیاده‌سازی کرده و در کنار هم قرار دهیم، مخالفتی با این مساله نخواهند داشت. با توجه به این که برخی از این سایت‌ها به صورت رمزی هستند و قابلیت فیلترینگ هوشمند ندارند، این کار شاید در قالب مذاکره با سرویس‌دهنده یا استفاده از راهکارهای دیگری انجام شود.

کنترل کامپیوتر تنها با نگاه و تمرکز کردن !

کنترل کامپیوتر تنها با نگاه و تمرکز کردن !

با توجه به گسترش تکنولوژی و افزایش وابستگی زندگی روزمره انسان به کامپیوتر ، کاملا ضروری است که هر شخصی توانایی استفاده از این وسیله‌ی مهم را داشته باشد. برای بسیاری از مردم، تنها فراگیری کار با رایانه به عنوان یک مانع در سر راه آن‌ها نیست، بلکه آن‌ها با شرایط کنونی هرگز قادر به استفاده از کامپیوتر نیستند.

دانلود / توضیحات بیشتر

نسخه جدید ویندوز 10 منتشر شد

نسخه جدید ویندوز 10 منتشر شد

روز گذشته شایعاتی مبنی بر انتشار نسخه‌ی جدیدی از ویندوز 10 به گوش می‌رسیدند، اما به دلیل آن که از صحت آن اطلاعات اطمینان کافی نداشتیم خبری راجع به احتمال عرضه نسخه جدید Windows 10 منتشر نساختیم. حال با گذشت حدود 24 ساعت از گسترش آن اطلاعات، شایعه مذکور رنگ واقعیت به خود گرفته است.

ویندوز 10 نسخه 16251

بر اساس گزارشات رسمی منابع معتبر، نسخه‌ی جدیدی از Windows 10 تحت شماره ساخت 16251 هم اکنون برای پلتفرم PC و لپ‌تاپ‌ها عرضه شده است. همچنین نگارش تازه‌ای از ویندوز 10 مخصوص تلفن‌های هوشمند ویندوزی با شماره ساخت 15235 از امروز آماده‌ی دریافت می‌باشد. ظاهرا این بروز رسانی برای رفع بعضی از اشکالات نسخه‌ی فعلی Windows 10 عرضه شده است و ویژگی‌های جدیدی را به سیستم عامل نخواهد افزود. 

راهنمای عکاسی حرفه ای از خورشید گرفتگی

راهنمای عکاسی حرفه ای از خورشید گرفتگی

امسال شاهد کسوف خواهیم بود. شاید این کسوف در ایران کامل نباشد. اما اگر عکاس هستید بد نیست بدانید درصورت بروز این رویداد بسیار زیبا چگونه آن را به بهترین نحو ثبت کنید.

برای عکاسی از کسوف حتماٌ باید به چند نکته توجه کنید و تمرین داشته باشید.

 

اگر عاشق عکاسی از طبیعت هستید یک خورشید گرفتگی کامل می تواند فرصتی خیلی خاص برای گرفتن عکس های فوق العاده باشد. اما عکاسی از خورشید گرفتگی نیازمند اقدامات خاصی است. این موارد را هنگام عکاسی از کسوف باید در نظر داشته باشید. 

چند نکته پیش از شروع: اول این که حتماٌ هنگام خورشید گرفتگی عینک مناسب بزنید. به خصوص در زمان هایی که عکس نمی گیرید و فقط قصد مشاهده این پدیده را دارید. دوم این که نباید اطرافیان خود را اذیت کنید چرا که حتماٌ جایی که هستید شلوغ خواهد شد. مودب باشید، فلش خود را خاموش کنید و کار خطرناک نکنید. 

 

دانلود / توضیحات بیشتر

گوگل، یوتیوب رد و پلی موزیک را ترکیب می‌کند

گوگل، یوتیوب رد و پلی موزیک را ترکیب می‌کند

گوگل تأیید کرد که درصدد ترکیب دو سرویس یوتیوب رد و پلی موزیک است.

گوگل عادت دارد که چند سرویس مستقل و جداگانه را ایجاد و سپس آن‌ها را با هم ترکیب کند. اندروید و سیستم‌عامل کروم، برخی از پیام‌رسان‌های گوگل و ... از جمله سرویس‌هایی محسوب می‌شوند که ابتدا به‌صورت جداگانه فعال بودند و بعد با هم ترکیب شدند. اما دو مورد از سرویس‌های اشتراکی گوگل به نام یوتیوب رد و ‌پلی موزیک نیز به‌زودی با یکدیگر ترکیب و به یک سرویس یکپارچه تبدیل خواهند شد.

یکی شدن دو سرویس مورد بحث در جلسه‌ای که در سمینار موسیقی شهر نیویورک و توسط لیور کوهن، سرپرست بخش موزیکِ یوتیوب برگزار شد، تأیید شده است. وی توضیح داد که گوگل احتیاج دارد سرویس‌های یادشده را ترکیب کند تا بدین ترتیب مشترکان جدیدی در آن ثبت نام کنند. وی در این مورد گفت: «ترکیب دو سرویس یوتیوب رد و گوگل‌ پلی موزیک و ارائه‌ی یک سرویس یکپارچه اهمیت زیادی دارد.» گوگل در بیانه‌ای که به وب‌سایت ورج ارسال کرد، به این مورد اشاره کرده که این کمپانی در حال ارزیابی گزینه‌هایی است که پیش از اعمال این تغییر، کاربران را از آن مطلع سازد.

اکوسیستم موسیقی گوگل کمی پیچیدگی دارد؛ اما مشخص نیست که ترکیب این سرویس‌ها بتواند مشکلات موجود را حل کند. گوگل‌ پلی موزیک یک سرویس استریم موسیقی است؛ درحالی‌که بخش موزیک یوتیوب بر محتوای ویدیویی و کنسرت‌ها تمرکز دارد (و اگر در این سرویس مشترک شوید، تبلیغات برای شما به نمایش درنمی‌آیند). یوتیوب رد یک محصول اساسا متفاوت محسوب می‌شود که تمرکز آن بر حذف تبلیغات از روی ویدیو‌ها و ارائه‌ی محتوای دسته اول و اورجینال است. علاوه بر این، گوگل‌ پلی موزیک با خرید اشتراک یوتیوب رد به این سرویس اضافه خواهد شد و کاربران می‌توانند به‌طور هم‌زمان از دو سرویس در کنار هم استفاده کنند.

کوهن به‌صراحت به این نکته اشاره کرده است که شاید اپلیکیشن‌های یوتیوب، یوتیوب موزیک و گوگل‌پلی موزیک هم با یکدیگر ترکیب شوند؛ اما این اقدام به نظر چندان محتمل نیست. انتظار می‌رود با ترکیب سرویس‌های مورد اشاره، برند جدیدی برای آن‌ها انتخاب شود؛ درست مثل آنچه برای سرویس آمازون پرایم رخ داد، اما هنوز در این مورد اطمینان نداریم و باید صبر کنیم تا مشخص شود آیا گوگل هم پس از ترکیب سرویس‌هایش از برند جدیدی برای آن‌ها استفاده خواهد کرد یا خیر.

خداحافظی با ریال؛ تومان رسما پول ایران شد

خداحافظی با ریال؛ تومان رسما پول ایران شد

در هیات وزیران لایحه اصلاح قانون پولی بانکی تصویب شد و واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل ده ریال تعیین شد.

طی چند ده سال گذشته مردم با تومان، پول خود را حساب و با ریال خرید و فروش می کردند. به طوری که سردرگمی میان تومان و ریال به یک مشکل جدی در بانک‌ ها و حتی مغازه ها تبدیل شده بود. در حالی که امروز بالاخره به این سردرگمی خاتمه داده شد و در لایحه اصلاح قانون پولی بانکی، واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل ده ریال تعیین شد و موضوعی که مدتها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت.

محسن حاجی میرزایی دبیر هیات دولت درباره مصوبات یکشنبه عصر دولت درباره مصوبات قانون پولی و بانکی نوشت:

درجلسه یکشنبه اول مرداد ماه هیات وزیران لایحه اصلاح قانون پولی بانکی بررسی و تصویب شد. در این روزها که برخی از موسسات مالی اعتباری با مشکلاتی روبرو بودند نقص قانون پولی بانکی بیش از پیش آشکار شد و در لایحه اصلاحی که بیش از شش ماه در کمیسون اقتصادی دولت با دقت زیاد مورد بررسی قرار گرفته بود نقائص قانون از جمله احکام مربوط به نظارت، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال، تصفیه ، مدیریت بانکها و موسسات اعتباری، صندوق ضمانت سپرده و مقررات انتظامی تدوین و بر طرف شده است و گام بزرگی در جهت نیل به یک قانون پولی بانکی مترقی و متناسب با برترین تجارب روز دنیا برداشته شده است.

اهداف این اصلاحات تامین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌ منظور برون‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات می‌باشد. همچنین به منظور تضمین سپرده‌‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، عضویت تمامی این مؤسسات در صندوق ضمانت سپرده‌ها الزامی شده است.

علاوه بر این، برای کمک به پیشرفت حرفه بانکداری، اعلام موارد عملکرد غیرحرفه‌ای اعضا به بانک مرکزی، تصمیم‌گیری و اقدام در جهت پیشگیری از رقابت ناسالم و غیرمنصفانه بین اعضاء، هماهنگی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی بانکی در چارچوب مقررات بانک مرکزی، تشکیل هیئت‌ داوری با ضمانت اجرا در جهت حل اختلاف بین اعضاء و مشتریان و ارایه نظرات مشورتی به اعضاء، کانون بانک‌ها با مشارکت مؤسسات اعتباری که در ایران فعالیت می‌کنند، تشکیل شده و تمامی مؤسسات اعتباری ملزم به عضویت در کانون بانک‌ها هستند.

همچنین، بر اساس این لایحه واحد پول رسمی کشور، تومان و معادل ده ریال تعیین شد و موضوعی که مدت ها قبل از سوی مردم و در تمام مبادلات پولی مورد استفاده بود، یعنی کاربرد واحد تومان به جای ریال، رسمیت یافت.

بروز رسانی عظیم پاییز ویندوز 10 باعث حذف این ویژگی‌ها خواهد شد

بروز رسانی عظیم پاییز ویندوز 10 باعث حذف این ویژگی‌ها خواهد شد

همان‌طور که در خبرهای گذشته اشاره کرده بودیم، اوایل پاییز امسال موعد عرضه‌ی آپدیت عظیم بعدی ویندوز 10 خواهد بود. این بسته‌ی بروز رسانی در کنار افزودن ویژگی‌های گسترده و بهبود دادن بعضی از خدمات فعلی ویندوز 10، برخی از نرم‌افزارهای جانبی و قابلیت‌های ویندوز 10 را حذف کرده و یا به عنوان یک مورد منسوخ شده نشان‌دار می‌کند تا نهایتا در بسته‌های بروز رسانی بعدی به وضعیت آن‌ها رسیدگی شود. در لیست زیر قابلیت‌ها و نرم افزارهایی که حذف خواهند شد را ملاحظه می‌نمائید:

دانلود / توضیحات بیشتر

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس‌ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

آپدیت جدید تلگرام منتشر شد؛ حذف خودکار عکس‌ها و قابلیت نوشتن بیوگرافی

ساعاتی پیش کمپانی تلگرام آپدیت جدیدی برای پیام رسان محبوب خود منتشر کرد. مهم‌ترین قابلیت‌هایی که در این به‌روزرسانی به چشم می‌خورد، امکان نوشتن بیوگرافی و شرح‌حال مختصر کاربر در پروفایل کاربری و امکان ارسال فایل‌های چندرسانه‌ای دارای شمارشگر تخریب خودکار هستند.

دانلود / توضیحات بیشتر

نکاتی که باید هنگام خرید دوربین دیجیتال به آن ها توجه کنید

نکاتی که باید هنگام خرید دوربین دیجیتال به آن ها توجه کنید

برعکس چیزهایی که گفته می شود چیزی به اسم دوربینی که همه قابلیت ها را با هم دارد وجود ندارد. اگر چنین بود که دیگر جایی برای رقابت باقی نمی ماند؛ حق ثبت اختراع از دیگران سلب می شد و یک شرکت همه چیز را به انحصار خود در می آورد، هزینه به شدت بالا می رفت و در نهایت ما دیگر چیزی به اسم دوربین نداشتیم. 

خرید یک دوربین کار بزرگی است. در این مقاله نکات بسیار مهمی را به شما می گوییم که پیش از آن که پول خود را صرف چیزی کنید که مدت ها از آن استفاده می کنید باید درنظر بگیرید. 

 

چند نوع دوربین دیجیتال وجود دارد

همانطور که گفتیم هیچ دوربینی وجود ندارد که همه کارها را با هم انجام دهد. چند نوع دوربین وجود دارد: 

• پوینت اند شوت ( Point-and-shoot)

• بریج ( Bridge)

• میررلس ( Mirrorless)

• DSLR

 

دانلود / توضیحات بیشتر

فیلترینگ هوشمند وارد فاز سوم شد

فیلترینگ هوشمند وارد فاز سوم شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه فاز دوم فیلترنگ هوشمند به پایان رسید از آغاز فاز سوم خبر داد. محمود واعظی در مراسم رونمایی از پروژه های بخش خصوصی در راستای فاز تکمیلی شبکه ملی اطلاعات گفت که فاز سوم شبکه ملی تا انتهای تیرماه و در نهایت ابتدای مرداد ماه به بهره برداری می رسد و برای اینکه این شبکه برای مردم ملموس تر باشد از ارائه دهندگان خدمات در بستر شبکه ملی اطلاعات خواستیم که دو بخش شبکه دسترسی و خدمات پایه پروژهای خود را قبل از فاز راه اندازی تکمیلی این پروژه افتتاح کنند. با سخت افزار همراه باشید.

وی با بیان اینکه هم اکنون شرکت های بخش خصوصی در مناطقی از کشور که به هر دلیل تاکنون شرکت مخابرات ایران موفق به سرمایه گذاری نشده بود سرمایه گذاری کرده و این خلا را پر کردند، اظهار داشت در سال گذشته ۱۰۰ هزار شغل در بخش کسب و کارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات ایجاد شده و پیش بینی می کنیم با بستر سازی صورت گرفته در راستای خدمات رسانی به مردم ۱۳۰ هزار شغل امسال در حوزه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری و اطلاعات ایجاد شود.

 

فاز سوم فیلترینگ هوشمند آغاز شد

وزیر ارتباطات درباره آخرین وضعیت فیلترینگ هوشمند افزود فاز دوم این پروژه به اتمام رسید و اجرای فازسوم آغاز شده است.

وی با انتقاد از سیاست های دبیر کارگروه فیلترینگ محتوای مجرمانه گفت:

اظهاراتی که ایشان در خصوص فیلترینگ اعلام می کنند نظر شخصی است و مرتب در سخنرانی های خود نظرات شخصی در مورد سیاست فیلترینگ اعلام می کنند اما یک کشور را نمی توان بر اساس نظر یک فرد اداره کرد. آنچه که سیاست دولت و رهنمودهای رهبر معظم در حوزه فیلترینگ است استفاده می شود و ما نمی توانیم از طرز تفکر ایشان برای مسدود کردن تمامی سایت ها استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه برخی نمی دانند که امروزه در دنیا کارآیی شبکه های فناوری اطلاعات تغییر کرده و ذهنیت شان ذهنیت ۲۰ ساله پیش است اضافه کرد نگاه ما به تولید فاخر و اپلیکیشن های مفید در این شبکه است.

واعظی با بیان اینکه بیش از ۱۲۰ اپلیکیشن فارسی و حدود ۲۳ هزار توسعه دهنده اپلیکیشن فارسی در حال تولید محتوای فضای مجازی هستند، خاطرنشان کرد:

متاسفانه هنوز شاهد این هستیم که برخی اطلاعات تخصصی در این حوزه ندارند اظهار نظر کرده و برخی از سایت ها بر اساس این اظهارات تیتر منفی می زنند. یک آقایی اظهار نظر می کند که باید همه چی را مسدود کنیم، اما سوال این است که آیا با مسدود کردن یا فیلترینگ کار درست می شود. اینکه یک کسب و کار را با سرمایه گذاری انجام شده تعطیل کنیم کار درستی است.

وی با بیان اینکه با طرز فکرهای بسته در این خصوص مواجه هستیم، خاطرنشان کرد:

اما دولت بر اساس فرمایشات رهبری و نگاه ایشان که نگاه فرصت و تهدید در فضای مجازی است عمل می کند. برخی می گویند با مسدود کردن همه چیز درست می شود اما براساس تجربیات ما معقتدیم که اگر همه چیز را ببندیدم جلوی نوآوری را خواهیم گرفتم و مردم را به سمت استفاده از فیلترشکن سوق می دهیم.

وزیر با تاکید بر اینکه باید مراقب محتوای غیراخلاق در فضای مجازی باشیم گفت:

فرصت ها باید به سرعت با تولید محتوا مبتنی بر فرهنگ ایرانی افزایش یابد و ما بدنبال ایجاد فضای مجازی پاک در کشور هستیم در این زمینه دولت از بخش خصوصی فعال در این حوزه حمایت خواهد کرد.

 

فاز آزمایشی اینترنت اشیا در حال انجام است

وزیر ارتباطات در مورد وضعیت اینترنت اشیا در کشور گفت:

در ایران و برخی کشور ها برای اینترنت اشیا برنامه ریزی می کنند و تا چند سال آینده انسان، اشیا و محصولات به اینترنت متوصل می شود. برای هوشمند سازی منازل، مدارس و فضاهای کسب و کار کمیته ویژه ای در مخابرات در حال اجرای فاز آزمایشی اینترنت اشیا هستند تا بتوانیم این فناوری را همگام با سایر کشورها در ایران به ویژه در کلانشهرها اجرایی کنیم.

وی در مورد تقابل کسب و کارهای سنتی با کسب و کارهای اینترنتی خاطرنشان کرد که هم اکنون کسب و کار در تمام دنیا به سمت اینترنت پیش می رود و مردم آزادی انتخاب دارند تا از کدام روش استفاده کنند.

 

 

 

 

صفحات وب

تعداد صفحات : 51